top of page
חיפוש
  • Taly Warmund

ההשקעה בקניין רוחני וביצירה – משתלמת

על סוגים של קניין רוחני וטיפים להגנה עליהם

מאמר של עו"ד זיו אנג'ל, עורך דין לזכויות יוצרים

זכות יוצרים וקניין רוחני של העסק שלכם הם מה שיבדילו בינכם לבין המתחרים שלכם. ואם אתם בעלי מיזם או שירות ייחודי, אז ככל הנראה שביצירת הקניין הרוחני שלכם אתם תשקיעו את מירב המאמצים שלכם. הקניין הזה יכול לבוא לידי ביטוי באמצאה אשר אולי ניתן יהיה להגן עליה בפטנט, בעיצוב ייחודי – אשר גם הוא ניתן לרישום או בזכות יוצרים.

יצירה של קניין רוחני מתומרצת בידי המחוקק אשר מעניק הגנה לבעלים וליוצרים שלהם ומתוך כוונה לתמרץ את היזמים והיוצרים להמשיך ולצור. אחת מההגנות החשובות ביותר הניתנות לבעל הזכויות הוא מונופול וזכות בלעדית להחליט מה יעשה בקניין שלו, בידי מי ובאיזה תנאים אחרים יהיו רשאים לעשות שימוש בקניין שיצרתם.

רעיון אינו מוגן – רק דרך הביטוי

יש לזכור, רעיון בפני עצמו אינו מוגן אלא רק דרך הביטוי של אותו רעיון. לכן, אם יש לכם רעיון נהדר, אשר טרם עיגנתם בטיוטה, סקיצה או ברישום במצבים שונים, אם תדברו על הרעיון הזה על בירה עם חברים, לא תוכלו מהם לעשות שימוש ברעיון הזה ולפתח אותו בלעדיכם, ומבלי שיהיו חייבים לכם דבר בעניין. לכן, העצה היא לשמור בסוד כל רעיון שאינו מגובש, ובאם יש לכם רעיון שאתם כבר חושבים על איך ניתן להביא אותו לביטוי, אז תיישמו אותו. זה יכול להיות סקיצה, תרשומת או תכתובת או כל דרך אחרת שמבטאת את הרעיון.

הביטוי של הרעיון הוא כבר קניין רוחני. אבל הוא לא זה שמקנה לכם הגנה בכל מקרה.

פטנטים – אמצאה שחייבים לשמור בסוד עד לרישום

אחת הזכויות החזקות ביותר הנה פטנט. אלא שפטנט מחייב שיהיה בו חידוש מדעי או טכנולוגי, ובכדי לזכות להגנה עליו יש להתחיל הליך של רישום הפטנט. ההליך יכול להיות יקר ומסורבל, אבל הוא הכרחי כדי לשמור על הזכויות שלכם בו. וכמובן גם לשמור עליו בסוד עד שתרשמו את הזכויות. הליך של רישום פטנטנ נערך באמצעות עורך פטנטים ומחייב בדיקות מקדימות למקוריות הפטנט ולניתוח מדוייק של החידוש שבפטנט.

עיצובים – מראה של מוצר דו מימדי או תלת ממדי

עיצוב אינו קשור לפונקציונאליות שלו אלא רק למראה שלו. גם כאן, הליך רישום שלו ייתן לכם זכויות בלעדיות בו ובניגוד לרישום פטנט מדובר בהליך יחסית מהיר, לא מורכב וזול. בניגוד לפטנט, ניתן לרשום עיצוב גם במשך השנה הראשונה אחרי שהוצאתם את העיצוב לשוק, וגם אם לא רשמתם את העיצוב במהלך השנה הראשונה שלו בשוק, תזכו להגנה על העיצוב למשך 3 שנים.

זכות יוצרים – כל יצירה שהושקע בה מאמץ והיא מקורית

כל יצירה אחרת שלכם, שאינה ראויה לרישום כפטנט או עיצוב זוכה להגנה כזכות יוצרים. ככלל, היוצר של היצירה הוא הבעלים שלה (למעט מקרים הקבועים בחוק) ובאם הפרו את הזכות שלכם ביצירה, לרבות הזכות לקרדיט, ניתן לזכות בפיצויים ללא הוכחת נזק של עד 100,000 ₪. בשנים האחרונות חלה עליה במודעות של ההגנה על זכות יוצרים, ומומלץ להקפיד גם על שמירה על הזכויות שלכם וגם על השמירה על הזכויות של אחרים. בישראל אין צורך לרשום את זכות היוצרים שלכם ומרגע שפרסמתם את היצירה שלכם, ותוכיחו את בעלותכם בה, הזכות שלכם מעוגנת.ההגנה על קניין רוחני היא טריטוריאלית

ההגנה שהחוק מעניק לכם על זכות הקניין הרוחני שלכם היא תלויה במדינה. כך, אם רשמתם פטנט רק בישראל, החוק יגן עליכם רק בישראל. לכן יש לבחון את השווקים הרלוונטיים למסחר בקניין הרוחני שלכם, או שווקים שעלולים להשתמש ללא רשותכם בקניין הזה ולבחון רישום של הזכויות שלכם באותן המדינות.

ההגנה על קניין רוחני היא לתקופות שונות – תלוי במדינה ובזכות

גם אם רשמתם את הזכויות שלכם בקניין הרוחני, ההגנה והמונופול שניתן לכם אינו לנצח. כך, ההגנה על פטנטים מוגבלת בישראל ל-20 שנים, לעיצובים ל-25 שנים ולזכות יוצרים עד 70 שנים אחרי מות היוצר. במדינות אחרות, כאמור, יתכן ותזכו להגנה ארוכה או קצרה יותר, תלוי במדינה. וכמובן, ההגנה על קניין רוחני רשום תלויה בתשלום אגרות הרישום לרשות המדינתית בה מבצע הרישום.

באם אתם רוצים להגן על הזכויות שלכם בקניין הרוחני שלכם, הפרו את הקניין הרוחני שלכם או שאתם מתלבטים איך לשמור על הקניין הרוחני שלכם למול שותפים שלכם, משקיעים או לקוחות, משרד עו"ד זיו אנג'ל מספק שירות בתחום הקניין הרוחני.

האמור במאמר זה נכון למועד עריכת המאמר.

אין באמור לעיל להוות תחליף לייעוץ משפטי ספציפי.

כל הזכויות במאמר זה הם לעו"ד זיו אנג'ל

קישור לאתר האינטרנט של זיו אנג'ל – www.angel-adv.co.il

קישור לפייסבוק של משרד עו"ד זיו אנג'ל - https://www.facebook.com/advzeeve

25 צפיות0 תגובות

Commentaires


bottom of page